Oštiepok

By Marta

August 4, 2008

Tvrdiť, že v Kanade nedostať rozličné potraviny, na ktoré sme zvyknutí zo Slovenska, by bolo smiešne. Veď napríklad opečená slanina s vajcami je symbolom amerických raňajok. Lenže... Údenie nie je také ako ho poznáme, klobásy tiež majú inú chuť a vôbec. Fajnšmekri, alebo gurmeni, ako sa čisto po slovensky hovorí, a medzi ktorých možno zaradiť Vladimíra /čo na ňom aj vidieť/ nie sú spokojní. Ľudia, ktorým na ich škodu jedlo nič nehovorí a medzi ktorých možno zaradiť mňa /čo na mne nevidieť/ sú k takým problémom ľahostajní.
Vladimír dlho bádal, až v nejakom americkom katalógu našiel ponuku na domácu udiareň. Ako hovorím, nechávalo ma to absolútne ľahostajnou a jeho poznámky o tom, ako je také zariadenie prepotrebné, som vnímala len na pol ucha. Lenže priblížil sa čas jeho narodenín a v zúfalstve, aký darček mu kúpiť, som navrhla tú nešťastnú udiareň. Ukázalo sa, že neskoro, už si ju objednal.
Nuž a tak jedného dňa k nám prišla. Musím povedať, že naozaj klobásy mali inú chuť a dokonca aj ja som nejaké zjedla, že slanina na halušky je iná a lepšia. Lenže ja na jedlo a najmä mäso a jeho výrobky bohvieako nie som, ale zato som celkom mlieková. Do tejto kategórie zaraďujem aj syry.

Keďže niečo jesť treba, tak nech to je aspoň mliekové. Bryndzu v Kanade síce nedostať, ale tú sme nahradili fetou pomixovanou s mliekom a bryndzové halušky sú pravidelnou súčasťou násho jedálnička. Lenže hm, čo takto oštiepok_ Fakt, keď človek príde do supermarketu
môže si vyberať z obrovského množstva syrov ale oštiepok nenájde. Nájde ho však u nás, v našej chladničke. Po niekoľkých nie velmi vydarených pokusoch sa Vladimírovi podarilo vyúdiť mozzarellu tak, že je presne taká, ako oštiepok, ktorý sme kedysi mohli kúpiť na slovenskom salaši.

Comments

Valika August 5, 2008 at 9:02 a.m. UTC

"Oštiepok" vyzerá fakt lákavo a určite aj výborne chutí. Tú vašu kanadsku bryndzu si neviem predstaviť, bryndziaky sa chystáme robiť v sobotu, tak si pri obede na vas určite spomenieme

Momo August 5, 2008 at 11:16 a.m. UTC

Su strasne pekne, gratulujem!
Normalne mam chut na ostiepok, asi zbehnem tu hned dolu pri robote mame stanok s cerstvymi mliecnymi vyrobkami: ostiepky udene - neudene, korbaciky udene, neudene, slane, neslane, zapletane, nezapletane, bryndza, tvrdy syr niekolkych druhov......musim bezat, asi si dam vsetko.
Su fakt pekne - tie vase.

Peter August 5, 2008 at 1:07 p.m. UTC

A ja ako stary zvedavec sa opytam, na akej technologii je tato domaca udiaren postavena? Je to zariadenie na vonku (cize dymi sa z neho), alebo je to nejaka ina chemia? Kedze nas v poslednej dobe Vlado krmi roznymi technologickymi trendami...

Prijemny den vsetkym

Vlado August 5, 2008 at 6:25 p.m. UTC

Ono všetko je chemia, či už sa dymi alebo nie.
Je to udiareň skoro klasicka, teda na dym. Skoro znamená , že nepálim drevo ale fajnove drevo, lepsie povedane suche hrube piliny, či už jelša, orech, čerešňa alebo jabloň sa premieňa na dym rovno pomocou malého elektrického zdroja
Myslím, už som ju ukázoval, ale môžem urobiť mini ukážku pre domácich kutilov

Juro August 5, 2008 at 11:23 p.m. UTC

Ostiepok aj bryndza sa da v Kanade uz davno kupit.

Vlado August 6, 2008 at 12:36 p.m. UTC

No zatiaľ to, čo som tu dostal kúpiť ma len inšpirovalo. Juro povedz viac, prosím. Možno moje nadšenie pre domácu výrobu oštiepka nahradím niečim iným . Smile-tpvgames.gif

Julius August 22, 2008 at 1:22 a.m. UTC

ja som objavil bryndzu v edmontone ,ab, v talianskom obchode je dvojaka aj z kozieho mlieka aj z ovcieho mlieka plus canadian feta cheez robene z cravskeho mlieka...

Vlado August 22, 2008 at 2:06 p.m. UTC

Ďakujem za typ. Zastavím sa tam, až budem nablízku Smile-tpvgames.gif

Dusan Vancouver January 8, 2010 at 9:22 p.m. UTC

Rad by som poprosil o blizsie popisanie pripravy a udenia hore-zobrazenych ostiepkov z mozzarelly. Tiez by som si na nich pochutnal. Je mozne, prezradit slovakom vo Vancouver tento recept?
Pekny pozdrav do Toronta Dusan.

Vlado January 10, 2010 at 5:38 a.m. UTC

Popíšem ako to robím ja.
Kúpil som malú udiareň online od Cabelas.
Typ Little Chief. Namontoval som bočné, nielen vrchy držiak.
Kúpim 3-4 300-400gr mozarelly , odstránim obal, oplachnem a nechám vysušiť na čistom taniery, keď sa niečo už udí, ide dym, položím na vrch udiarne neake vhodné podložky , napr. malá doštičky čo neprekryjú udiace otvory ale sú čisté a dosť veľké aby sa syr nezošmykol , dá sa urobiť aj nevysoka nadstavba.
Položím syr na vyhradené miesto na podložke a zoberiem povodnú škatuľu Little Chiefa a dnom hore ju opatrne nastrčím zhora na udiareň až po bočné držiaky. Predtým som do dná škatuľe urobil zopar neveľkých otvorov, radšej menej ako viac.
Udím 1 / 1,5 hodiny za neustaleho mierneho dymenia.
Škatuľu opatrne odstránim, syr dám na čistý tanier, nechám vychladnúť/ oschnúť a zabalim do staniolu a dám do chladničky . Spravidla nechám deň odpočinuť.
Dobrú chuť. Smile-tpvgames.gif

Dusan Vancouver January 19, 2010 at 8:25 p.m. UTC

Ahojte Marta a Vlado.
Pozrel som sa az dnes na tuto stranku a s prekvapenim som nasiel odpoved na moju otazku. Dakujem velmi pekne za popisanie udenia "osiepkov".
Ja som to nevydrzal a skusil som to predtym. Udil som jednu Mozarellu tvrdsiu, jednu maksiu a dve farmer klobasy na skusku, v klasikom americkom zahradnom grille (kde je aj teplomer).
Vysledok bol celkom dobry po 6 hodinach studeneho udenia. Klobasy by este potrebovali asi 6 hodin udenia, makka mozarella asi 3 hodiny udenia. Ale tvrdsia bola superrrrrr! Skoro ako ostiepky zo salasa (nie zo slov. jednoty).
Este raz Vam pekne dakujem za odpoved. Dusan.
d.sanik@gmail.com

Vlado January 26, 2010 at 1:33 a.m. UTC

Rado sa stalo. 19px-SNive.gif

Add your comment to "Oštiepok".


Thanks for reading.

I've learned.... That no matter how serious your life requires you to be, everyone needs a friend to act goofy with.- NNI

I've learned.... That no matter how serious your life requires you to be, everyone needs a friend to act goofy with.- NNI


WE DON’T NEED Daylight Saving Time

WE DON’T NEED Daylight Saving Time
Sign the Petition

Features Archives

Recent Blogs

Recent Videos

Recent Photos Gallery

Most Viewed Features

Links

 • Lauren A. Colby
 • Not f'd — you won't find me on Facebook
 • ANTI-STATE•ANTI-WAR•PRO-MARKET
 • Môj veréjny mediagoblin
 • Kniha vitazstvo nad rakovinou
 • English to Slovak Slovak to English (certified)
 • Video vitazstvo nad rakovinou
 • gentoo.org
 • Made with Django.
 • Go To Project Gutenberg
 • Stanislaw Lem
 • Slashdot
 • Free Web Monitoring: Your Free Web Site Monitoring Service
 • [FSF Associate Member]
 • The Weather Network
 • http://www.iherb.com