Stop Daylight Saving Time

No warranty - Categories - Zo života

Bratilslavské korzo

Ako prišlo tak som zavesil, či to napísal podpísaný netuším, ale popáčilo sa mi to. Možno to osloví aj vás. Ďakujem tomu, kto to napísal, ako aj tomu, kto mi to poslal.
Vlado


Nostalgický povzdych Kamila Peteraja nad starým bratislavským korzom a mladosťou - obe sú fuč ...


Bratilslavské korzo


Chodili sme naň ako milionári svojho času bez toho, aby sme si uvedomovali, že raz ho stratíme. Ale neľutujeme (práve naopak) , že sme ho tam bezstarostne rozflákali, pretože to stálo za to a nikdy a v nijakej podobe sa to už nezopakovalo. Investovali sme ten najlepší čas predsa do krásnych báb a dobrých priateľov. A neverím, že existujú lepšie investície.
Bolo to miesto, kde si dávala rande celá Bratislava.


Vznikali a zanikali tu krátke, ale aj naozajstné lásky, priateľstvá na pár chvíľ, ale aj trvajúce dodnes, prežívali sme tu ľahkosť svojho bytia a nelámali sme si hlavu nad častokrát posranou budúcnosťou, pretože sme na ňu zvysoka kašľali.
Lebo tak sa má žiť a prežívať mladosť.


Mať všetko pekne v paži. Režim, moralistov, komunistov, podaktorých buzerujúcich učiteľov, či peklo doma, keď stačí tak málo. Vyjsť si na Korzo a pokukovať po niečom novom, čo sa tam práve zjavilo.


Nepoznám Bratislavčana, ktorý by sa v tej rieke, tečúcej od Michalskej brány okolo Hviezdslavka až po nábrežie Dunaja cítil zle, osamelo, niekam nezaradený, pretože táto rieka napokon každého do seba vtiahla a absorbovala od plachého mladokorzáka po ostrieľaného korzového leva, lebo tých tam tiež bolo dosť a stáli za to, rovnako ako dámsky výber maturantiek až po ostrieľané inventárne čísla.


Korzo, to bola oáza srandy, veselosti, megazoznamka, akási veľká mestská prehliadka tých najkrajšie oblečených báb a nadržaných chalanov. Sexuálne baktérie poletovali vo vzduchu v hustých množstvách, dalo sa priam voňať v tom nezadymenom svete, čo skrývajú dievčatá na najtajomnejších miestach.
Tento magnetizmus, génius loci, meniaci sa deň čo deň podľa osádok, ktoré naň práve prišli, vťahoval deň čo deň svojich návštevníkov doslova neuveriteľne.


Korzo malo svoje cukrárničky, z Viedne prepašované šušťáky, vymieňali sa tu elpéčka, fungovali všelijaké západné módnosti, na terase Carltonu ospalo vyhrávalo akési combo, spieval Zdeňěk Kratochvíl a malo aj svojho nepísaného majordomusa, ktorým bol Schone Naci. Konzervatoristi tu balili zdravoťáčky, maturantky vysokoškoláci z Techniky, pod hodinami bola vystáta virtuálna jama od toľkých rande, ktoré si tu dávalo pol Bratislavy, pred SND postávali mnohí frajeri kulturisti, futbalisti, hokejisti, dokonca aj boxeristi, či nádejní herci - skrátka bol to ten najlepší priestor ako sa s niekým pobaviť, či zoznámiť.


Zdá sa, že s bratislavským Korzom odišla, rovnako ako s Lidom, kinom Čas, či Pohraničník, kaviarňami ako Luxorka, Grandka,starý Carlton (ten lacno vynovený by sa mohol volať Sadrocarlton) aj stará krásna Bratislava.


Dnes je to čomu sa hovorilo Korzo škaredá, zle udržiavaná časť mesta, kde sa potkýňate o vytrhané mačacie hlavy, blúdite medzi druholigovými cudzincami od jednej bezduchej kaviarne k druhej, celé je to akési zglobalizovanejšie, odcudzenejšie, chladnejšie, ale najmä bez noblesy.
Korzo už zaniklo, rovnako ako zanikol ráz bývalej Bratislavy. Z Bratislavy zmizla jej pánština. Elegantné dámy, elegantní páni, ale aj krásne baby, ktoré sa obliekali ešte tak akoby neboli (ako dnes) každá na predaj.


Stará, milá a prítulná Bratislava s rakúsko - uhorským koloritom je definitívne preč a tá nová síce ponúka také pekné prostredia ako je okolo nového SND (ešte šťastie, že ho napriek miklošovcom dostavali), ale zďaleka to nepripomína tie staré zlaté časy legendárneho Korza. Aj keď. Niekedy sa mi zdá, že to korzovanie majú v krvi aj novšie generácie Bratislavčanov a akýmsi novým korzom, sympatickým miestom stretávok sa mi javí priestor okolo Eurovei. Možno pre ďalšie generácie sa tým Korzom stane práve toto miesto.


Kamil Peteraj

September 16, 2015


Comments:

Posted by: Július Krajčí Julo on Sept. 16, 2015, 12:39 p.m.

Comment: Nebyť "My v Toronte" ani by som sa o tom nedočítal, lebo, priznám sa, neveľmi holdujem terajším domácim autorom. Nie, že by som sa na nich hneval, ale akosi mi nevychádza čas, a tak vítam, keď výber za mňa urobí niekto šikovnejší. Ďakujem a pozdravujem! A dofrasa, ako sa to odosiela? Azda iba enterom?

Posted by: marta on Sept. 21, 2015, 1:21 a.m.

Comment: Hm, pre mna je Bratislava daleko. Ale bratislavske korzo mam v sebe. ozaj Kamil a co divadlo poezie, ktore tam bolo a ktore sme radi a casto navstevovali. Nuz mladost je v nenavratne, aj keby korzo este bolo korzom, uz by pre nas nebolo. Ale ak je zle udrziavane, to ma trapi aj tu, ako sme kedysi hovorili, za velkou mlakou.

Sorry, comments are closed for this item.

„Učitelia otvárajú dvere, ale vkročiť musíte vy sami.“ Čínske príslovie

„Učitelia otvárajú dvere, ale vkročiť musíte vy sami.“ Čínske príslovie


Nepotrebujeme letný čas

Nepotrebujeme letný čas
Sign the Petition

Recent Features

Recent Blogs

Recent Photos Gallery

Most Viewed No warranty

Links

 • Lauren A. Colby
 • Not f'd — you won't find me on Facebook
 • ANTI-STATE•ANTI-WAR•PRO-MARKET
 • Môj veréjny mediagoblin
 • Kniha vitazstvo nad rakovinou
 • English to Slovak Slovak to English (certified)
 • Video vitazstvo nad rakovinou
 • gentoo.org
 • Made with Django.
 • Go To Project Gutenberg
 • Stanislaw Lem
 • Slashdot
 • Free Web Monitoring: Your Free Web Site Monitoring Service
 • [FSF Associate Member]
 • http://www.iherb.com