No warranty - Categories - Je to pravda?

Bravčová masť: mýty a realita

Hneď na začiatku odpovedáme na otázku: Je bravčová masť zdraviu škodlivá? – nie je. Zdraviu škodlivé je skôr jej démonizovanie. Dnes si povieme o tom, prečo by bravčová masť nemala chýbať v žiadnej kuchyni.


Bravčová masť: mýty a realita


Trochu histórie nezaškodí....alebo ako Turci dorabovali


Už starí Slovania ovládali niekoľko spôsobov, akými si konzervovali mäso pre obdobie nedostatku. Keďže odpradávna boli priam zamilovaní do slaniny, nemôžeme sa čudovať, že objavili jej vedľajší produkt – bravčovú masť. Tá slúžila ako dokonalý konzervant pre solené, sušené, varené, pečené aj údené mäso nielen v časoch sťahovania na iné územia. Okrem toho ju samozrejme konzumovali aj samotnú – možno predpokladať, že bola prvou pomazánkou na chlieb. Hodnota tuku bola vysoká a tak zásoby bravčovej masti nezriedka prevážali kupci vedľa drahých kožušín a podobného tovaru, s ktorým sa dalo obchodovať. Dodnes sa uchovali záznamy arabských lekárov, ktorí opisovali bravčovú masť a slaninu, ako liek neveriacich na mnohé neduhy, ku ktorým patrila tiež „opica“ po nadmernom požití alkoholu


Pred stovkami rokov začali Slovanské územia napádať kočovné kmene a bojovné národy, ktoré kradli ľudí , dobytok a plienili, čo sa dalo. Pretože však väčšinou išlo o moslimské národy (na našom území hlavne o Turkov), existovala jedna výnimka, ktorej sa nedotkli – ošípané (a samozrejme produkty z nich). Ošípané boli síce na krádež ako stvorené, keďže majú krátke nohy a nevedia rýchlo utekať, na druhej strane však boli pre moslimov nečisté. Toto si naši predkovia veľmi rýchlo uvedomili a do bravčovej masti nakladali aj jahňacinu a hovädzinu. Tento „trik“ ich zachránil od hladovania.


Bravčová masť tak bola po tisícročia neoddeliteľnou súčasťou našej stravy.


Pred sto rokmi podľa starých štatistík úhrnná spotreba bravčovej masti v bývalom Československu predstavovala 65 000 - 85 000 ton (!) za jeden rok. Keďže ako štát sme takéto množstvo neboli schopní vyprodukovať, tretina masti sa dovážala hlavne z Maďarska, Ameriky a Holandska.


Počas druhej svetovej vojny sa táto spotreba ešte zvýšila kvôli akútnemu nedostatku masla. K tomuto ešte musíme prirátať nariadenie okupantov v Protektoráte, ktoré prikazovalo odovzdávať českým mäsiarom obrovské množstvá už vyškvarenej masti nacistom.


Po vojne bola situácia mierne stabilizovaná, no bravčová masť sa ešte stále využívala vo veľkých množstvách a to nielen v domácnostiach, ale tiež v štátnom potravinárskom priemysle a to aj ako náhrada oleja na vyprážanie a základ mäsových pomazánok. Postupom času na trhu pribudli rastlinné oleje mnohých značiek, margaríny a iné tuky neživočíšneho pôvodu, ktoré mali spoločné jedno: aby sa predávali, museli sa trochu ľuďom pomasírovať mozgy s tým, že práve tieto tuky sú zdravé a bravčová masť je škodlivá. Podarilo sa.


Za štvrťstoročie poklesla spotreba bravčovej masti o mnoho percent a my sa kŕmime niečím, čo má na obale nápis „Vhodné pre vaše srdce“. Verte, že takéto oleje a margaríny sa prakticky nedajú vyrobiť. Ešte pred sto rokmi ľudstvo nepoznalo vhodné technológie na masové spracovanie oleja z rastlín s dodatkom „aby to bolo lacné“, takže tieto sú na trhu pomerne krátku dobu. Od tejto doby však môžeme hovoriť o otvorenej vojne produktov, v ktorej stojí na jednej strane bravčová masť a na druhej rastlinné tuky.


Populárne margaríny versus zatracovaná bravčová masť


Bravčová masť: mýty a realitaAk by naši predkovia viedli štatistické záznamy, určite by sa chlieb s masťou a cibuľou objavoval na popredných priečkach rýchlych a obľúbených raňajkových jedál. A to po mnohé a mnohé roky. Dnes to už dávno nie je pravda. Dokonca ťažko nájdeme dieťa, ktoré by takúto kombináciu bez odvrávania zjedlo. Zmenili sa nám chuťové poháriky? Nie... zmenilo sa naše myslenie. Stačila zázračná formulka „vhodné pre vaše zdravie“ na obaloch rastlinných margarínov a pomazánok, ktorú by ste na balení masti hľadali márne. V ľuďoch sa zakorenili obavy z obsahu nasýtených kyselín a teda z nebezpečenstva zvýšenia cholesterolu v organizme pri častom používaní bravčovej masti.


Kde je však pravda ? Aby sme na ňu prišli, zastavme sa na chvíľu pri dnes tak veľmi populárnych moderných margarínoch. Ich hlavný problém nespočíva v obsahu trans-mastných kyselín (TMK), ako tomu bolo pred rokmi. Súčasné margaríny nemajú veľa TMK. Problém spočíva v spôsobe spracovania (tzv. Interesterifikácií) a vzniku pre naše telo neprirodzených stužených tukov - tie pravdepodobne majú zlý vplyv na premenu látok (metabolizmus) v našom tele. Oproti tomu je bravčová masť oveľa lepšie stráviteľným tukom. Ďalším problémom margarínov je nevhodný pomer medzi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami, v prospech omega-6. V našej strave je prebytok omega-6 MK a konzumácia margarínov ho ešte navyšuje. Problematické sú aj prídavné látky, ktoré sa do margarínov dávajú napr. preto, aby hmota dostala farbu a vôňu masla. Čím lacnejší margarín, tým nekvalitnejší bol pravdepodobne použitý olej (ako to surovina pre výrobu). Margaríny sa vyrábajú z rastlinných olejov a tie sú náchylné na žltnutie (oxidáciu) oveľa viac ako tuky živočíšne.


Mnohí poznáte prípad, kedy si chcete na margaríne pripraviť napríklad praženicu. Dáte margarín na panvicu, zapnete sporák a čakáte. Dlho sa nedeje nič. Až keď je teplota platne poriadne vysoká, začne sa margarín roztápať. Bravčová masť je iná – roztopíte ju aj na dlani. Čo z toho vyplýva? Predstavte si, že skonzumujete margarín trebárs natretý na chlebe. Vaše telo vydáva teplo niečo cez 36°C. Margarín teda sotva roztopí a tak musí žalúdok vynaložiť väčšie úsilie na jeho strávenie. Bravčová masť sa naopak začne topiť už vo vašich ústach a do zažívacieho traktu príde doslova v kvapalnom stave. Čiže „pretečie“ ním. Váš organizmus si z nej vyberie hodnotné časti a ostatok prefiltruje. Je to napísané veľmi zjednodušene, ale v podstate je to tak. Toľko zatiaľ k porovnávaniu – poďme sa venovať priamo bravčovej masti.


Pravda o bravčovej masti


Bravčová masť kedysi patrila k základnej výbave v kuchyni či jedálni a dnes sa opäť dostáva do popredia. Môžete argumentovať tým, že sa z nej priberá rovnako tak ako ja môžem argumentovať tým, že doba sa zmenila a my v dnešnej dobe sediac väčšinou za počítačom vykonáme zlomok pohybu, aký pri práci a v bežnom živote museli vykonať naši predkovia. A priberáme práve preto. Tu ide o iné. Samozrejme, že by sme bravčovú masť nemali hltať – podľa odborníkov je odporúčaná dávka 100 g denne na dospelého jedinca. Táto dávka je však nášmu zdraviu prospešná a nie škodlivá. Bravčová masť patrí do skupiny jedlých živočíšnych tukov, ktoré spoločne so sacharidmi a bielkovinami tvoria základné živiny potravín.


Inak povedané, neobsahuje nič, čo by nášmu telu bolo cudzie. Možno to pre vás bude prekvapivé, ale svojím zložením sa podobá obľúbenému olivovému oleju. 100 gramov bravčovej masti obsahuje približne 41 % nasýtených mastných kyselín, 58 % nenasýtených mastných kyselín a 10 % polynenasýtených mastných kyselín. A teraz pozor: V týchto 100 gramoch bravčovej masti nájdete len 0,7 gramu (!) cholesterolu. Navyše vedci po rozsiahlych výskumoch zistili, že cholesterol obsiahnutý v živočíšnych tukoch nemá tak výrazný význam na rozvoj cholesterolu v krvi človeka, ako sa pôvodne predpokladalo. To znamená, že domnienka o tom, že bravčová masť vo vysokej miere negatívne ovplyvňuje rozvoj cholesterolu, nie je podložená.


Je známe, že tuky obsahujú dvakrát viac kalórií ako cukry a sacharidy, preto sa ich bojíme a radšej siahneme po výrobku s 0% obsahom tuku. No zabúdame, že práve tuky sú mimoriadne dôležité pre správne fungovanie ľudského organizmu. Sú zdrojom energie stavebných látok pre bunky a ďalších metabolitov, ktoré sa spolu s nimi vstrebávajú trávením. Optimálny príjem tukov by mal tvoriť 30 % celkového príjmu energie a nemal by klesnúť pod 20 % celkového energetického príjmu. Práve z týchto dôvodov zvyčajne siahame po olivovom oleji, ale ani ten sa nedá použiť na všetko. Bravčová masť však rovnako stojí (a to podľa tých najmodernejších zistení ) na správnej strane barikády.


A to hlavne kvôli priaznivému pomeru mastných kyselín. Tieto kyseliny rozoznávame v troch druhoch:



  1. Olejová mastná kyselina: pomáha znižovať hladinu LDL cholesterolu, napomáha v prevencii diabetu, očných ochorení či osteoporózy a pod.

  2. Linolová mastná kyselina (6-omega mastné kyseliny): spomaľuje rast tukového tkaniva, znižuje hladinu LDL cholesterolu a triglyceridov v krvi, bráni predčasnej ateroskleróze, vysokému krvnému tlaku, priaznivo ovplyvňuje imunitu a pod.

  3. Linolenová mastná kyselina (3-omega mastné kyseliny): je dôležitá pre riadenie životných procesov v organizme, správnu funkciu bunkových stien nervov, imunity a srdcovo – cievneho systému, pomáha v boji proti alergiám, ekzémom či zápalom a pod.


Toto sú zistenia, ktoré samy o sebe hovoria, že bravčová masť je prospešná pre ľudí, ktorí sa riadia heslom: všetkého s mierou. Poznáme však aj jej ďalšie benefity.


Výhody používania bravčovej masti


Smaženie, fritovanie, vyprážanie


Moderná medicína dnes už aktívne vyvracia mýtus, že konzumácia bravčovej masti nám škodí a margarínu prospieva. Mnohí odborníci sa prikláňajú k jej využívaní pri dlhšom vyprážaní či pečení, pre ktoré je vďaka svojmu skupenstvu ako stvorená a zároveň neohrozuje zdravie v takej miere, ako tomu je pri používaní iných olejov či tukov. Hlavnou zložkou bravčovej masti je kyselina olejová, vďaka ktorej má vyšší bod prehriatia bez zmeny kvality, a teda sa neprepáli tak rýchlo ako rastlinné oleje.


Trvanlivosť


Bravčová masť sa dá skladovať pomerne dlho bez pridania zbytočných chemických látok. Dokonca ju nemusíme skladovať v chladničke – postačí suchá a chladná komora. Toto je nesporné pozitívum, ktoré ocenia hlavne gazdinky. Ak masť skladujeme v chladničke, nemusíme čakať dlhý čas, kým zmäkne, ale ihneď ju pohodlne natrieme na chlieb.


Vhodná pre alergikov


Mnoho ľudí trpiacich neznášanlivosťou laktózy si vďaka bravčovej masti môže znova dopriať dlho odopierané pečivo či iné dobroty. Práve táto ingrediencia je totiž efektívnou náhradou masla v receptoch, ktoré by sa bez neho nezaobišli, dokonca do takej miery, že nespoznáte rozdiel.


Zdravotné benefity bravčovej masti


Čo možno neviete


Bravčová masť: mýty a realitaPri hľadaní podkladov pre tento článok som narazil na stránku jedného ruského lekára, ktorý pacientom so zvýšenou hladinou zlého cholesterolu predpisoval miesto liekov zjesť denne čajovú lyžičku bravčovej masti jemne osolenú a týmto normalizovať ukladanie cholesterolu v organizme. Pre zvýšenie efektu odporúčal kombináciu bravčová masť + cesnak. Súdiac podľa diskusných príspevkov na tejto stránke ide o celkom úspešnú metódu liečby. To však nie je všetko. Čítajte ďalej.


Vitamín D a bravčová masť


Takmer šokujúce výsledky priniesla nedávna vedecká štúdia, ktorá zaradila bravčovú masť na druhé miesto (po treščej pečeni ) v tukoch, kde je tento vitamín rozpustný. Jedna polievková lyžica obsahuje až 1000 IU (medzinárodných jednotiek) tejto cennej látky. Tu však musím podotknúť, že tento fakt platí len u ošípaných, chovaných na slnku. Slnečné žiarenie je totiž nevyhnutné pre produkciu vitamínu D v slanine ošípaných.


Zvýšenie výkonu našich vnútorných orgánov


V podkožnom tuku ošípaných nájdeme množstvo užitočných biologicky aktívnych látok, ktoré nezaniknú ani vytopením masti zo slaniny. Ide o veľké množstvo vitamínov A,D,E a karoténu. Užitočná kompozícia, ktorú obsahuje bravčová masť sa nazýva kyselina arachidonová a týka sa polynenasýtených mastných kyselín. Táto látka je obsiahnutá v našom mozgu, srdcovom tkanive, aj obličkách. Ak konzumujeme bravčovú masť, zvyšujeme tak výkon týchto orgánov. Tu je treba podotknúť, že kyselina arachidonová nebola nikdy nájdená v rastlinných tukoch.


Dokonca niektoré štúdie hovoria o protirakovinových účinkoch bravčovej masti.


Imunita nášho organizmu


Bravčová masť účinne zbavuje naše telo ťažkých kovov. Pomáha pri pľúcnych chorobách a lieči pečeň. Už naše prababičky používali bravčovú masť na účinný boj proti hlístam a iným parazitom.


Bravčová masť je veľkým prínosom pri udržaní rovnováhy v našom imunitnom systéme a celkovej vitality človeka.


Ľudové liečiteľstvo


Bravčová masť sa používa od pradávna v ľudovom liečiteľstve na mnohé choroby: pri bolestiach kĺbov, k zlepšeniu mobility pri zranení kostí, proti ekzémom, bolesti zubov a podobne. Keďže tieto skutočnosti nemám overené, opíšem len tie, ktoré si bez obáv môžete vyskúšať sami na sebe. Ide hlavne o kozmetiku.


O ošípanej vieme, že je nám geneticky najbližšie a podľa klinických štúdií je bravčový tuk takmer zhodný s ľudským kožným tukom. Bravčová masť má schopnosť vstrebávať účinné rastlinné látky a prenikať s nimi do pokožky, je vhodná pre problematickú a citlivú pleť. Najčastejšie sa kombinuje s nechtíkom lekárskym, harmančekom, levanduľou a podobne, možno ju používať aj samotnú ako zábal na popraskaná chodidlá a ruky. Samozrejmosťou je masť nesolená. Do rozpustenej masti pritom postačí dať vylúhovať na cca 3 dni bylinky. Hoci sa vám myšlienka masti z ošípanej na vašej tvári alebo tele môže protiviť, ruku na srdce: Viete čo obsahujú voňavé krémy, mydlá a šampóny v krásnych fľaštičkách?


Bravčovú masť ako pleťový krém používali naše babičky bežne a verte, že keď ľúbezný hlas v TV reklame spieva ódu o lipidoch vyhladzujúcich vrásky, nebaví sa v zásade o ničom inom ako o tukoch. Živočíšnych.


Keďže je bravčová masť mastná, hodí sa výborne na premazávanie ekzematickej a veľmi suchej pokožky, ktorej chýba prirodzená odolnosť. Masť pomáha kožu zjemniť, premastiť a dodáva pokožke vláčnosť, jemnosť, regeneruje ju a upokojuje. Ďalej sa používa na premazávanie poúrazových a pooperačných jaziev, k premazávaniu tehotenských brušiek na ličenie lupienky, oparov, suchej kože a pleti, na vyhladenie vrások, atď.


Zábaly z bravčovej masti oddávna slúžili na liečbu kašľa, prieduškových ochorení a prechladnutia. Látka sa namočila do teplej masti, priložila na hrudník, ktorý sa ešte zabalil do ďalšej vrstvy látky tak, aby chorý bol v teple.


Niektorí ju dokonca odporúčajú aj bábätkám. Vyriešiť by mala koliku i zaparený zadoček. Mamičkám, ktoré koja, so zapálenými bradavkami pomôže kombinácia masti a mrkvovej šťavy alebo roztlčeného kapustného listu.


Bravčová masť obsahuje kyselinu hyalurónovú, ktorá má schopnosť (ako sme už spomínali) vyhladzovať vrásky. Preto ju neváhajte využiť aj ako pleťovú masku.


Na záver ešte jeden bonus: Ak vám v zime dôjde impregnačný sprej na kožené topánky, bravčová masť vám urobí rovnakú službu.


(i.n.)


Foto: poleznogotovim.ru, poleznenko.ru


Prevzaté z http://www.dobrarada.sk/clanok/bravcova-mast-myty-a-realita.html

December 2, 2015


Comments:

Sorry, comments are closed for this item.

".. hledáme rozdílne, na místo sjednocení.." - Daniel Landa

".. hledáme rozdílne, na místo sjednocení.." - Daniel Landa


Protect your freedom and privacy; join us in creating an Internet that's safer from surveillance

Protect your freedom and privacy; join us in creating an Internet that's safer from surveillance
Sign the Petition

Recent Features

Recent Blogs

Recent Photos Gallery

Most Viewed No warranty

Links

  • Lauren A. Colby
  • Not f'd — you won't find me on Facebook
  • ANTI-STATE•ANTI-WAR•PRO-MARKET
  • Môj veréjny mediagoblin
  • Kniha vitazstvo nad rakovinou
  • English to Slovak Slovak to English (certified)
  • Video vitazstvo nad rakovinou
  • gentoo.org
  • Made with Django.
  • Go To Project Gutenberg
  • Stanislaw Lem
  • Slashdot
  • [FSF Associate Member]
  • Weather
  • http://www.iherb.com
  • Mastodon