Výlet na sever

By Marta

May 19, 2009

Dostali sme pozvanie do tzv. Cottage country a tak sme sa v piatok 8. mája takmer večer vydali na cestu. V Toronte bol konečne teplý deň a všetko sa zelenelo, pretože stromy sa obliekli do sviežej zelene a prvé jarné kríky žiarili všetými farbami. Cesta to nie je ďaleká, od nášho domu do Parry Soundu, kde sme mali namierené to bolo len 240 km.Napriek tomu som mala pocit, že cestujeme v čase, pretože po prvej stovke sa ráz krajiny podstatne zmenil. Presunuli sme sa do predjaria. Bolo vidieť, že puky stromov už už chcú vyraziť, ale ešte si nie sú celkom isté. Asi 60 kilometrov pred cieľom som si všimla, že po okrajoch lesov sa niečo zelenie a belie a už som len dúfala, že je to trilium, čo je jarný kvet a zároveň symbol našej provincie - Ontária. Okrem zástavy a obrázkov som ho totiž ešte nevidela.

Do Parry Soundu sme prišli vlastne až za tmy, akurát som si všimla, že breza pred bytom našej hostiteľky - Sally ešte tiež nemá lísky, iba puky. V sobotu ráno som sa vybrala ako prvé na pláž, ktorá je od Sallyinho bytu vzdialená asi 100 metrov. Boli tam tri čajky, dve kanadské husy a ja. Nuž a potom začalo pršať. Otázka, čo budeme robiť, ktorú sme podrobne prebrali už v Toronte nebola až taká ťažká. Dohodli sme totiž dve alternatívy, v prípade dažďa sa venujeme kultúre. A tak sme vyrazili do galérie, ktorá je v budove železničnej stanice. Turistická sezóna ešte nenastala, galéria bola zatvorená. Akurát ma zaujala architektúra budovy stanice, ktorá vyzerala malá, ale v skutočnosti tam bolo niekoľko rozľahlých miestností. No a pravdaže kamene, hneď za traťou, ktoré v tomto mestečku, ale už aj niekoľkokilometrov pred ním lemujú cesty a sú časťou Canadian Shield, čiže ochranného štítu, ktorý je v Ontáriu a Quebeku.
Potom sme išli na vyhliadkovú vežu. Pršalo ako z krhly a tak fotografie budú nabudúce. Neďaleko vyhliadkovej veže je múzeum, ktoré bolo našťastie otvorené a tak sme sa dozvedeli mnoho zaujímavého zo života pôvodných obyvateľov Indiánov, čo je nesprávne, lebo teraz sa volajú first nation. Tak či onak, exponáty boli pekné. Rovnako aj exponáty dokumentujúce osídlenie Európanmi. Škoda, že sa nedalo -ako to už v múzeách býva - fotiť. Sally povedala, že pozná jedno miesto, kde rastie trilium, lebo keď som sa jej pýtala, či som to z auta dobre odhadla, nebola si istá (môj opis nebol presný, veď z auta to človek dobre nevidí) či už kvitne. A tak sme išli do lesa a naozaj, trilium kvitlo. Na fotkách bohvieako nevyzerá, lebo k dažďu sa pridali aj čierne muchy a tak som z miesta činu čo najskôr bežala do auta. Navštívili sme aj miestnu Marinu, čo nie je žiadna slečna či dáma, ale miesto, kde tankujú motorové člny, prípadne ich majitelia. Pretože cottages ciže chaty sú vlatne na malých ostrovčekoch na jazere, v tomto prípade Georgian Bay. Jakub so Sally zistili, že čln je na svojom mieste v poriadku a tak sme boli všetci spokojní.
Podvečer sa vyčasilo a išli sme na fantastickú večeru, na ktorú nás pozvala Sallyina mama. Trochu sme spoločenské posedenie prerušili odchodom na pláž, pretože bol úžasný západ slnka. Stihli sme ho v poslednej možnej chvíli, ale vážne stál zato. Aj kamene štítu hrali všetkými možnými farbami. V nedeľu ráno sme sa zobudili do chladu a vetra. Na pláži som bola tentokrát sama, aj čajky a husy sa niekam ukryli. Pretože sa ani nahodou nechcelo vyčasiť, pobrali sme sa do Toronta. Nebolo tam oveľa, ale predsa len o kúsok teplejšie.

There's more pictures of this, if you want to see them...

Comments:

Be the first to comment on "Výlet na sever".


Thanks for reading.

'Ak človek nevie, kam ide, nemôže sa čudovať, že príde nakoniec tam, kam nechcel. Preto je potrebné stanoviť si ciele, vedieť presne, čo chceme, pretože: „Človek bez cieľa je ako loď bez kormidla.“' Carlyle Thomas

'Ak človek nevie, kam ide, nemôže sa čudovať, že príde nakoniec tam, kam nechcel. Preto je potrebné stanoviť si ciele, vedieť presne, čo chceme, pretože: „Človek bez cieľa je ako loď bez kormidla.“' Carlyle Thomas


WE DON’T NEED Daylight Saving Time

WE DON’T NEED Daylight Saving Time
Sign the Petition

Weblog Archives

Recent Features

Recent Videos

Recent Photos Gallery

Most Viewed Blog

Links

 • Lauren A. Colby
 • Not f'd — you won't find me on Facebook
 • ANTI-STATE•ANTI-WAR•PRO-MARKET
 • Môj veréjny mediagoblin
 • Kniha vitazstvo nad rakovinou
 • English to Slovak Slovak to English (certified)
 • Video vitazstvo nad rakovinou
 • gentoo.org
 • Made with Django.
 • Go To Project Gutenberg
 • Stanislaw Lem
 • Slashdot
 • Free Web Monitoring: Your Free Web Site Monitoring Service
 • [FSF Associate Member]
 • The Weather Network
 • http://www.iherb.com